Historia ośrodka

Ośrodek opiekuńczo - pielęgnacyjny

Witamy w Ośrodku Św. Jerzego

W naszym społeczeństwie przybywa osób starszych. Opieka nad bliską osobą starszą budzi wiele emocji i stanowi niemałe wyzwanie.
Wymaga zaakceptowania zmian, które pojawiają się wraz z nieuchronnymi procesami starzenia.

OfertaDokumenty

Wspieramy pacjentów od ponad 100 lat!

Ośrodek Świętego Jerzego we Wrocławiu powołała do życia Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. Początkowo, w latach 2008-2013 placówka działała pod nazwą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych pod wezwaniem Św. Jerzego, aby w roku 2013 otrzymać swą aktualną nazwę i status kościelnej osoby prawnej. Siostry Boromeuszki zajmują się opieką nad chorymi i potrzebującymi już blisko 300 lat.

1890

Na terenie kompleksu budynków, przy ul. Rydygiera 22-28 we Wrocławiu od początku ich istnienia była prowadzona działalność lecznicza. W budynkach przed wojną mieścił się Szpital św. Jerzego.
Powstał jako czwarty szpital katolicki w mieście, jego początki datują się na 1890 rok, gdy Kongregacja nabyła obiekty w kompleksie przy ul. Pomorskiej i rozpoczęła ich dostosowywanie do funkcji szpitalnych (27 lutego 1899 r., wpis w księdze gruntowej pod datą 3.03.1899 r.).

2002

Budowa została zakończona w lipcu 1900 roku. Przed II wojną światową szpital prowadzony był przez Siostry Boromeuszki, następnie w 1949 r. został przejęty przez państwo. Obiekty zostały zwrócone siostrom dopiero po 53 latach, w roku 2002.

2011

Obecnie Ośrodek Świętego Jerzego we Wrocławiu funkcjonuje w oparciu o obowiązujące przepisy prawne, przewidziane dla zakładów opieki zdrowotnej realizujących świadczenia zdrowotne, w rodzaju świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, w ramach opieki długoterminowej.

2016

Kontrakt zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia gwarantuje, iż Ośrodek zapewnia profesjonalnie przygotowaną kadrę pielęgniarską, opiekunów medycznych i opiekę lekarską, a także opiekę fizjoterapeutyczną, psychologiczną, terapeuty zajęciowego. Podopieczni korzystają ze specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego oraz ułatwiającego poruszanie się.
Ośrodek jest kościelną osobą prawną, posiada osobowość prawną na podstawie w art. 10 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.).

Kontakt

Poznaj nasz zespół

Ośrodek Św. Jerzego

Iwona Skrzypczak

Dyrektor Ośrodka Św Jerzego

Renata Ilska

Kierownik biura

Teresa Makowska

Pielęgniarka oddziałowa

Magdalena Kwapisiewicz

Dział obsługi pacjenta

Agata Hęciak

Kierownik rehabilitacji i terapii zajęciowej

Dorota Śmigielska

Psycholog

Ewa Michalska

Główna księgowa
Warto wiedzieć

Czy można „oswoić” starość?

Opieka nad bliską osobą starszą budzi wiele emocji i stanowi niemałe wyzwanie. Wymaga zaakceptowania zmian, które pojawiają się wraz z nieuchronnymi procesami starzenia.

Dorota Śmigielska

Dorota Śmigielska

Psycholog

Zwiększanie swojej wiedzy i świadomości w zakresie zmian związanych z procesami starzenia to już pierwszy krok, by w odpowiednim momencie umieć stosownie zareagować i nie dać się ponieść niepotrzebnym emocjom.

Adrianna Potocka – Graczyk

Adrianna Potocka – Graczyk

Psycholog

Pamiętaj też, że nadal jesteś bardzo potrzebną osobą. W trosce o dobro bliskiej osoby starszej zadbaj o regularne odwiedziny i dobrą komunikację.

Magdalena Kwapisiewicz

Magdalena Kwapisiewicz

Dział obsługi pacjenta

Get a Free Quote Today!

Błąd: Brak formularza kontaktowego.